Sammanslagning av kretsar

Bakgrund

Under hösten 2025 fick vi en förfrågan från Jägareförbundet Mitt Norrland att slå samman kretsarna Sollefteå Västra och Kramfors.

Orsaken är att Sollefteå Västra har kämpat och försökt få ihop en fullsatt styrelse men inte lyckats att göra det. Det är ju inte bara kretsar i Jägareförbundet som kämpar att få medlemmar att sitta i styrelser utan det är detsamma i de flesta föreningar.

Därför tog Jägareförbundet Mitt Norrland kontakt med de återstående i styrelsen för Sollefteå Västra Jaktvårdskrets och styrelsen i Kramfors Jaktvårdskrets.

Efter en del diskussioner inom kretsen och med Sollefteå Västras styrelse så beslöt vi att gå vidare med detta.

Närmsta framtiden

Det som behöver göras i den närmsta framtiden är:

  • Att informera medlemmar i våra två kretsar.
  • Att förbereda att beslut tas på respektive årsmöte. Dvs det är på årsmötet som ett beslut måste tas.
  • Att förbereda den praktiska sammanslagningen, dvs allt som måste göras, namnbyte, hemsidor, Facebook, Instagram, Skatteverket, Bolagsstyrelsen, information på Jägareförbundet Mitt Norrlands hemsida, etc.

Årsmötet 2026

Beslut om att endera gå vidare och slå ihop kretsarna eller att inte göra det, tas på respektive kretsårsmöten.

Medlemmarna i de båda kretsarna måste säga att det är ok.

Görs inte det går frågan tillbaka till styrelsen i Jägareförbundet Mitt Norrland för vidare beslut.

Alla inlägg om sammanslagningen

För att se alla inlägg som görs om sammanslagningen, gå upp till menyn och välj ”Sammanslagning Sollefteå” i menyn ”Sammanslagning” eller ”Alla nyheter”.